سرامیک ضد اسید چیست؟

یکی از استاندار های پوشش دیوار و کف در ساخت بعضی محیط ها مانند آزمایشگاه ها، سالن های صنعتی تولید مواد غذایی، آشپزخانه های صنعتی و هر محیط صنعتی که دارای استاندار های بهداشتی بالایی هستند این است که جنس پوشش دیواره ها و کف در این محیط ها باید دارای خاصیت نفوذناپذیری و شفافیت باشد. یکی از بهترین انتخاب های استفاده از محصولات لعاب دار مانند کاشی و سرامیک است. اما به دلیل اینکه محل هایی که این محصولات در آنجا نصب میشوند معمولا دارای شرایط ویژه مانند شست و شوی مداوم با مواد شوینده بسیار قوی (با پایه اسیدی)، اختلاف (تلورانس) دمایی بسیار زیاد، عبور و مرور بیش از حد افراد و ماشین ها و نصب دستگاه های با وزن زیاد هستند، کاشی و سرامیک های معمولی پاسخگوی این شرایط نیستند و در صورت نصب در زمان کوتاهی کیفیت و کارایی خود را از دست میدهند.

 

برای پاسخگویی به این دسته از نیاز ها، گروهی از محصولات با نام تجاری "کاشی و سرامیک های ضد اسید" توسط تولید کنندگان خارجی و داخلی به بازار معرفی شده اند. از با سابقه ترین تولید کنندگان این دسته محصولات میتوان به شرکت گلدیس کاشی اشاره کرد. در ادامه توضیحات مربوط به این گروه از محصولات را که توسط کارخانه گلدیس کاشی منتشر شده است میخوانیم: 

مشخصات کلی این محصولات به شرح زیر است:

 

• مقاوم در برابر اسیدها
• دارای مقاومت مکانیکی بالا
• دارای مقاومت بالا در برابر سایش
• جذب آب بسیار پایین و مقاومت بالا در برابر یخ زدگی

کاربردها:
• مناسب جهت کاربرد در محیط‌هایی که در معرض اسیدها (به استثناء اسید فلوئوریدریک HF) قرار دارند.
• مناسب جهت کاربرد درمحیط‌هایی که در معرض بارهای سنگین دینامیکی قرار دارند.
• مناسب جهت کاربرد در محیط‌هایی که در معرض ترافیک سنگین عبور و مرور افراد قرار دارند(مانند اماکن عمومی)
• مناسب جهت کاربرد در محیط‌هایی که در معرض مواد دارای بوی آزاردهنده قرار دارند(مانند آشپزخانه‌های صنعتی و سرویس‌های بهداشتی عمومی).
• مناسب جهت کاربرد در حوضچه های اسید و مواد شیمیایی
• مناسب جهت پوشش کف و دیواره سالن های صنعتی


انتخاب کاشی ضد اسید صنعتی:
نکات مهم در انتخاب کاشی ضد اسید صنعتی به قرار زیر می‌باشد.
1. جهت کف محیط‌هائی که امکان لغزندگی و به تبع آن احتمال خطر زمین خوردن افراد وجود دارد، حتماً از نوع آج دار یا به عبارت دیگر ضد لغزش (Anti-Slip)محصولات استفاده نمائید.
2. در فضاهای صنعتی که امکان وجود عوامل کثیف کننده محیط بیش از حد معمول وجود دارد، استفاده ازانواع دانه قرمز کاشی ضد اسید که دارای خاصیت چرک تاب بودن بیشتری نسبت به انواع ساده هستند توصیه می شود.

 

نکاتی درخصوص نصب صحیح کاشی های ضد اسید صنعتی:

• قبل از نصب، کالیبر و نوانس (SHADE) کاشی ها را کنترل نموده و برای نصب کاشی ها به صورت یک رنگ در یک فضای پیوسته از کاشی های هم کالیبر و با نوانس (SHADE) رنگ یکسان استفاده نمایید.
• قبل ازنصب،ازاجرای مناسب زیرسازی سطح مورد کاشیکاری اطمینان حاصل نمایید. دراجرای زیرسازی به نکاتی مانندمیزان باروارده برسطح کاشیکاری، عایقکاری مناسب، شیب بندی و ... توجه فرمایید.
• قبل از نصب مشخصات فنی و توضیحات درج شده برروی بسته بندی محصولات را مطالعه فرمایید.
• استفاده از ملات / چسب ضداسید جهت نصب کاشی های ضد اسید صنعتی ضروری می باشد.
• برای کسب نتیجۀ مطمئن و افزایش زمان بهره برداری از محصولات، استفاده از مشاورین نصب کاشی ضد اسید در پروژه توصیه می گردد.
• در استفاده از ملات/چسب و خمیر بندکشی ویژه کاشی های ضد اسید به دستورالعمل ها و توصیه های سازنده آنها توجه فرمایید.
• در صورتی که کاشی های ضد اسید صنعتی در محل هایی به کار روند که در مجاورت اسید قرار نگیرند یا به عبارت دیگر خاصیت ضد اسید بودن آنها مدنظر نباشد می توان برای نصب کاشی ها از چسب ویژه کاشی های پرسلانی استفاده نمود. لیکن اکیداً توصیه می گردد بند کشی ها با خمیر بند کشی ضد اسید انجام گردد.
• در هنگام نصب، بسته به سایز کاشی حداقل بند 3 الی 5 میلی متر رعایت گردد.
• هنگام نصب کاشی ها مخصوصاً برای کف ها و دیواره های صنعتی، کف پارکینگ ها و به طور کلی محل هایی که در طول دوران بهره برداری در معرض وارد آمدن بارهای سنگین یا ضربه قرار می گیرند، از پر شدن سطح زیر کاشی و باقی نماندن فضای خالی زیر آن اطمینان حاصل فرمایید.
• برای کاشی کاری در فضاهایی که در معرض تفاوت دمای محیط در ساعات مختلف قرار می گیرد و به خصوص فضاهای باز که در معرض تابش نور خورشید قرار دارند اجرای درز انبساط الزامی میباشد. فواصل اجرای درز انبساط بسته به شرایط محیطی بین 3 تا 5 متر از هر جهت و عرض آن 8 تا 11 میلی متر می باشد. لطفاً توجه فرمایید درز انبساط بایستی تا ضخامت کامل بستر ادامه یافته و برای پر کردن آن از مواد پرکننده با خاصیت شکل پذیری مانند فوم پلی اورتان استفاده شود. دیواره های درز انبساط باید به گونه ای با ملات / چسب ضد اسید پوشش داده شود که از نفوذ اسید به سطح زیرین کاشی کاری جلوگیری شود.
• از آنجا که زمان گیرش ملات / چسب و خمیر بندکشی ویژه کاشی ضد اسید ( شامل چسب های اپوکسی ) بسیار پایین بوده و پس از گیرش بسیار سخت گردیده و امکان جداسازی آنها از سطوح، بدون وارد آمدن آسیب به سطح کاشی وجود ندارد، لذا ضروری است در هنگام نصب و بند کشی نسبت به پاک کردن اضافات ملات / چسب و خمیر بند کشی ویژه کاشی ضد اسید اقدام گردد.
• بندکشی کاشی ها را زمانی انجام دهید که عملیات بند کشی منجر به لق شدن یا به هم خوردن تراز کاشی ها نگردد. برای بندکشی از خمیر های مخصوص ضد اسید استفاده نمایید.

• استفاده از خمیر بندکشی ویژه کاشی های ضد اسید باید به نحوی اجرا گردد که هیچ گونه منفذ و روزنه ای در بین آن باقی نماند. نفوذ اسید از بند کاشی ها باعث تخریب و خوردگی بستر زیرین کاشی می گردد.


نصب و بندکشی کاشی ضد اسید صنعتی:
جهت بهره‌مندی از ویژگی‌های مثبت کاشی ضد اسید، رعایت نکات ذیل در نصب و بند کشی این محصول ضروری می‌باشد.
1. استفاده از ملات ضد اسید مناسب (با توجه به شرایط محیط بهره برداری)جهت نصب و بندکشی
عدم استفاده از ملات ضد اسید باعث می‌شود به مرور زمان اسیدهای محیط صنعتی با ایجاد خورندگی در ملات‌های عادی، از بندکشی‌ها عبور کرده و به زیر کاشی‌ها نفوذ نموده و موجب عارضه لق شدن، شکستگی،آسیب‌دیدگی پوشش های انجام شده و یا ایجاد بوی نامطبوع در محیط گردد.
1. رعایت بند 3 تا 5 میلیمتر و پرنمودن کامل بندها توسط ملات ضد اسید
2. توجه به پرنمودن کامل سطح زیرین کاشی ها با ملات ضد اسید
3. استفاده از لایه ( membrane ) مناسب و ضد اسید جهت عدم نفوذ مواد شیمیایی به بستر اصلی. استفاده از این لایه ها همچنین در تقویت چسبندگی کاشی و بستر نیز مفید می باشد.

مطالب فوق از وبسایت شرکت گلدیس کاشی استخراج شده است.

 

analytics
Search Console